Ana Sayfa Kurumsal Hakkımızda Filomuz Basında Biz Mezunlarımız İnsan Kaynakları Faaliyetlerimiz Gezi & Tanıtım Uçuşu Havadan Fotoğraf ve Film Çekimi Gezi Uçuşları Hava Takip & Gözetleme Güvenlik ve Askeri Amaçlı Kullanım Sahil Güvenlik Satış Auto-Gyro Microair Avionics TL-Ultralight Aircreation Eğitim FG Air Uçuş Okulu FG Akademi Teknik Destek Bakım Hizmeti Yedek Parça Servis Bültenleri Dokümanlar Uçuş Hazırlığı Türkiye ICAO Kodları Türkiyedeki Pistler Türkiye'deki Apronlar Türkiye'deki Havaalanları Türkiye Havayolları Haritası Uçuş Planı Formu Kule Telsiz Frekansları Canlı Hava Trafik Takibi Galeri Foto Galeri Video Galeri S.S.S Ultralight Hava Aracı (ÇHHA) hakkında Gyroplane Hava Araçları Hakkında İletişim Merkez Ofis Edremit Uçuş Okulu ve Bakım Merkezi Çatalca Uçuş Tanıtım Merkezi Görüş ve Önerileriniz
Gyroplane Hava Araçları Hakkında

 

Gyroplane hakkında

Kısa tarihçe

Rotorlu hava araçları (Rotorcraft) tarihi 1923 yılında İspanyol Juan de la Cierva'nın geliştirdiği gyroplane ile otoritelerin beğenisini kazanması ile başlar. Uçaklara göre havada düşük hızlarda uçabilme kabiliyetini artırmak amacı ile geliştirilmiştir.

Gyroplane uçuş mantığı

Helikopter ve Gyroplane arasındaki uçuş mekanizması farkı

 

                                

Helikopter mekanizmasında hava akımının rolü                                     Gyroplane mekanizmasında hava akımının rolü    

Bu araçlarda helikopterlerden farklı olarak aktif rotasyon yani rotorun (üst pal) motora bağlı olarak dönmesi söz konusu değildir. Kalkıştan hemen önce prerotasyonu takiben arabalardaki debriyaj sistemine benzeyen bir kavrama ile motor ile rotorun mekanik bağlantısı tamamen kesilir. Bir Gyro, uçaklardan farklı olarak ise sabit kanatlara sabit değildir. Gyroplane, hava aracının arka kısmında bulunan motorun itme gücü ile dinamik ileri hareket kazanır. Bu ileri hareket sonucu rotora uygulanan hava akımının etkisi ile rotor dönüsü ivme kazanır. Böylece rotor, sabit kanatlı uçaklarda olduğu gibi kanat vazifesi görmeye başlar. Rotorun meydana getirdiği kaldırma kuvveti, dönme hızı belirli bir büyüklüğe ulaştığında hava aracına uygulanan yer çekimi kuvvetinden büyük olur. Bu sayede hava aracı yerden kesilir ve uçuş başlar.

Dolayısı ile, gyroplane hava araçlarının kalkışı için belirli bir koşturma alanına (pist) ihtiyaç duyulur. Helikopter gibi olduğu yerden kalkış yapamaz!

Gyroplane güvenli midir? 

Gyroplane, yukarıda belirtildiği gibi üst rotorun motordan bağımsız çalışması dolayısı ile son derece güvenli bir hava aracıdır. Yani, havada herhangi bir motor arızası dolayısı ile motor tamamen dursa dahi rotor hareketi devam edeceği için, emniyetli bir şekilde yüksek süzülme kabiliyetinden dolayı güvenli bir şekilde inişi mümkün olmaktadır. Acil iniş için çok kısa sayılabilecek alanlara inebilmesi dolayısı ile dünyanın en emniyetli hava araçları arasında yer almaktadır. Burada, Gyroplane'de kullanılan motorların dünyanın en çok tercih edilen güvenlik sertifikalı Rotax marka motorlar olduğunu hatırlatmakta fayda var. Konu ile ilgili FG Uçuş Okulu öğretmenlerimizin motor kapatarak güvenli bir şekilde nasıl iniş yaptığını gösteren video, galeri bölümümüzden incelenebilir.

Gyroplane uçuş limitleri nedir?

Gyroplane görüntüsü ve kategori olarak çok hafif sayılan ağırlığın tersine yüksek rüzgar limitlerine sahiptir. Otorotasyon sisteminin hava akımı etkisiyle dönmesi dolayısı ile 40 Knot - 75 km/sa kadar olan rüzgarlarda dahi güvenle kullanılabilmektedir. Yan rüzgar limiti yaklaşık 20 Knot - 36 km/sa'dir. Konu ile ilgili galeri bölümümüzden "MTOsport Katar Yüksek Rüzgar Uçuşu" videosu izlenebilir. 

Meteorolojik açıdan yer derslerinde görülen hava şartları dahilinde uçurulmaktadır. Fırtınalı havalar ve trübülans etkisine sahip yüksek yağış ve elektriksel yükler barındıran "kümülonimbus" (şiddetli yağış bırakan siyah bulutlar) vb. bulutların hakim olduğu hava şartları haricinde yağmur ve kar yağışlı havalarda kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur.

Gyroplane bir helikopter mi yoksa bir uçak mıdır?

Gyroplane her ne kadar görünüş itibari ile bir helikoptere benzese ve sektörde gyrocopter ismi ile anılsa da, Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı - EASA tarafından uçuş prensipleri dolayısı ile uçak sınıfında değerlendirilmektedir. Gyroplane için yaygın kullanılan terim ile ait olduğu sınıfı şu şekilde özetlemek mümkündür; gyroplane ne bir uçak ne de bir helikopter aynı zamanda hem uçak hem de bir helikopterdir.

Gyroplane için pist gerekli midir?

Gyroplane, bir helikopterden farklı olarak olduğu yerden kalkış ve iniş yapmadığı için koşturma olarak adlandırılan ivmelenme hareketi için piste ihtiyaç duyar. Bu pistin beton veya asfalt olma zorunluluğu yoktur. Çimen ve sertleştirilmiş toprak gibi fiziki şartları önceden bilinen alanlar, iniş ve kalkış için kullanılabilir. Kalkış için pistin 100-150 metre iniş içinse 50-100 metre olması idealdir. Ancak kalkışlarda belirli bir hızın üzerindeki karşı rüzgarlarda (headwind) hiç koşturma yapmaksızın dikine kalkış yapılabileceği gibi, gyroplane tecrübesi geliştirilerek kazanılacak deneyimle uçuş limitleri dahilinde yer alan her türlü hava koşullarında tam dikine iniş becerisi mümkün hale gelmektedir. 

Gyroplane Ultralight (ÇHHA) kategorisinde midir?

Evet, FG Havacılık'ın satış, eğitim ve bakımını yaptığı diğer hava araçları gibi gyroplane de Ultralight hava aracı sınıfındadır.

Gyroplane uçurmak için lisans gerekli midir?

Gyroplane Çok Hafif Hava Aracı (ultralight) lisansı ile uçurulmaktadır. Bu sebeple ultralight lisansına gyroplane tip intibakını ekletmek kaydı ile kullanımı mümkün olmaktadır. 

Gyroplane eğitimi zor mudur?

 Gyroplane kullanımı ultralight sınıfında yer alan diğer hava araçlarına nazaran biraz farklı olsa da, sıkı ve disiplinli bir çalışma sonrası gyroplane kullanmak en az bir araba kullanmak kadar kolay ve güvenlidir. Her yıl yenilenen lisans tazeleme eğitimleri ile gyro tecrübesi sürekli taze tutulmaktadır.

  

Bu sayfada yer almasını istediğiniz diğer sorular ve ayrıntılı bilgi almak için bize info@fgair.com  veya  0212 465 37 71'den ulaşabilirsiniz.

Her hakki saklidir. ©